בית הכנסת קיבוץ גלויות

כל הבונה בית הכנסת נחשב שבנה מקדש מעט

תולדות בית הכנסת "קיבוץ גלויות" ברחוב רוטנברג 14 קריית נורדאו נתניה

 

השלמת בניית בית הכנסת הושלמה בשנת 1975 – תשל"ה בשכונה דרומית בנתניה אשר הרכבה האנושי היה בחלקה מעולים חדשים מארצות רבות, תרבות מגוונת, מסורות שונות, אופי שונה. חלק אחר של האוכלוסייה היה מתושבי ישראל אשר נולדו והתחנכו כאן. בית הכנסת היה מגוון מצעירים מבוגרים וזקנים. שילוב בין יוצאים רומניה בעיקר, יוצאי הונגריה וגם מארצות הבלקן ועוד.

 

המפגש בבית הכנסת בין האוכלוסיות היה גורם חיובי בקליטת העולים בארצם החדשה. בשנות ה-90 כשהגיעו לארץ עולים רבים מברית המעוצות לשעבר, מצאו רבים מהם בפעם הראשונה מקום בו יוכלו להתפלל באופן חופשי, רבים מהם הביאו סיפורים מרגשים, וזו הייתה תקופה חדשה ומאתגרת בתולדות הבית הכנסת.

 

הובאו חזנים מקצועיים אשר גרמו להנאה רבה לבאי הבית כנסת. החלפת המשמרות עם פטירתם של בני הדור המבוגר, הביאה שהנהלת בית הכנסת הייתה על ידי אנשים חדשים ואחרים, וגם אתגרים חדשים של בני הדור השני והשלישי אשר הגיעו כדי לומר קדיש על הוריהם, והמפגש עם בית האלוקים, החוויה הרוחנית והאווירה הנעימה גרמה להם להישאר גם אחרי גמר זמנו של הקדיש.

 

בבית הכנסת מתקיים גם שיעור תורה בכל שבת, וכן בכל יום ראשון בערב. רבים באים כדי לתת שם לבתם הנולדת, או בר מצווה לילד שהתחנך למצוות, או לפני חתונתם.

 

בכל יום מתקיימת התפילה הראשונה היא תפילת שחרית בשעה 5:15 בבוקר ותפילת מנחה כרבע שעה לפני שקיעת השמש ועם צאת הכוכבים תפילת ערבית.

 

ההוצאות של בית הכנסת הם סביב החשמל הוצאה רבה, מים, ניקיון, אחזקה שוטפת. עתה לאחר עשרות בשנים נחוץ לעשות שיפוץ יסודי לבית האלוקים המהוה מקום כנוס ייחודיי ליוצאי אירופה ( אף שמגיעים גם מארצות המזרח) בשטח נרחב וגדול.

 

נרשם על ידי רב בית הכנסת

בית כנסת